فرهنگسرای کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برپایی فرهنگسرای موقت کتاب همزمان با بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و گفت: علاوه بر ارائه خدمات متنوع فرهنگی به مخاطبان نمایشگاه، دستاوردهای مدیریت شهری تهران در حوزه کتاب و کتابخوانی در این فرهنگسرا معرفی خواهد شد.

آنطور که روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گزارش کرده است، امیر خوراکیان گفت: برنامه‌های این فرهنگسرا در قالب بخش‌های نمایشگاهی و اجرای برنامه‌های فرهنگی شامل اجرای نشست‌های تخصصی، تشکیل کارگاه‌های تخصصی، غرفه فعالیت‌های قرآنی، عرضه محصولات مکتوب شهرداری تهران، غرفه کودک، توزیع محصولات و برگزاری مسابقات فرهنگی و همچنین برنامه‌های میدانی ارائه خواهد شد.

وی به برگزاری نشست‌های تخصصی فرهنگسرای کتاب به‌صورت روزانه و در 6 نوبت اشاره کرد و گفت: بازخوانی و بازآفرینی تصویری اثر ماندگار مهدی آذریزدی برای نوجوانان برنامه‌ای است که در قالب نشست «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» در فرهنگسرای کتاب اجرا می‌شود. در این برنامه یکی از قصه‌های کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» توسط قصه‌گویان متبحر با زبان ساده، روان و هنرمندانه برای 100‌نفر از نوجوانان ارائه می‌شود.

خوراکیان در این باره گفت: نوجوانان پس از فراگیری مفهوم قصه با بهره‌گیری و افزودن فناوری‌های روز به بازنویسی و بازآفرینی می‌پردازند و در کارگاهی دیگر دانش‌آموزان با استفاده از تکنیک کلاژ و با افزودن فناوری‌های نوین، قصه را تصویرگری می‌کنند. در پایان هر برنامه، آثار تولید شده داوری و به برترین‌ها هدایایی اهدا می‌شود.

او نشست‌های تخصصی قرآنی و تلاوت قرآن کریم، نمایشنامه‌خوانی، شاهنامه‌خوانی، قصه‌گویی و انجام بازی‌های سنتی، رونمایی از کتاب و نشست با نویسندگان را از دیگر برنامه‌های فرهنگسرای کتاب عنوان کرد و گفت: در این فرهنگسرا «عصرانه شاعری» با حضور اعضای کانون‌های ادبی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و شاعران برگزیده برگزار خواهد شد.
خوراکیان با اشاره به فعالیت برنامه‌سازان رادیو تهران در این فرهنگسرا و اجرای برنامه‌های ویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: برپایی خیابان هنر با مشارکت 30‌هنرمند در رشته‌های گوناگون هنری، نمایش کتاب تصویری بزرگ از 2 اثر از مجموعه کتاب‌های مترو و نمایش تابلویی اطلس کتاب تهران، از جمله برنامه‌های محیطی این فرهنگسراست.

وی به برگزاری مسابقه روزانه 10 ‌در 10 اشاره کرد و افزود: این مسابقه با همکاری روزنامه همشهری اجرا می‌شود و کتاب‌های مسابقه از میان آثاری انتخاب شده است که مقام معظم رهبری، خواندن آنها را توصیه کرده‌اند. در قالب این مسابقه، کتابی در 10 سطر معرفی می‌شود و علاقه‌مندان به شرکت در مسابقه می‌توانند با شناسایی اثر معرفی شده و ارسال پاسخ خود در قالب پیام کوتاه به سامانه 20001837 در این مسابقه شرکت کنند.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به برگزاری کارگاه‌های تخصصی در فرهنگسرای کتاب اشاره کرد و اظهار داشت: کارگاه آموزش مهارت‌های پنج‌گانه مطالعه شامل خلاصه‌نویسی، کلی‌خوانی، دقیق‌خوانی، مدیریت برنامه‌ریزی زمان و آمادگی برای امتحانات با عنوان «کتابت را قورت بده» و کارگاه‌های قصه‌درمانی و آموزش قصه‌گویی از جمله کارگاه‌هایی است که در این فرهنگسرا تشکیل می‌شود.

وی عرضه محصولات فرهنگسرای قرآن نظیر نمازآموز و قرآن‌آموز، برگزاری کارگاه‌های پاسخ به سؤالات قرآنی و شرعی و تصحیح قرائت نماز، معرفی سامانه تلفنی قرآنی144 و بلوتوث کتاب‌های قرآنی را از جمله برنامه‌های غرفه قرآن این فرهنگسرا اعلام کرد و گفت: عرضه نزدیک به هزار اثر مکتوب سازمان‌های تابعه مدیریت شهری تهران، معرفی مجموعه کتابخانه‌های مدیریت شهری و عضوگیری برای کتابخانه‌های تابعه مدیریت شهری تهران با 50درصد تخفیف و معرفی اعضای نمونه کتابخانه‌های شهرداری تهران از دیگر برنامه‌های فرهنگسرای کتاب است.

وی آموزش فرایند تولید کتاب از کاغذسازی تا عرضه کتاب در فروشگاه‌ها و کتابخانه‌ها را از جمله برنامه‌های غرفه کودک فرهنگسرای کتاب اعلام کرد و افزود: انتقال پیام‌های تربیتی با موضوع کتاب با بهره‌گیری از تصاویر، عرضه کتاب «یار مهربان» و دیگر محصولات فرهنگی سازمان در حوزه کودک، برپایی ایستگاه نقاشی و ایستگاه سنجش هوش کودکان با استفاده از بازی «هوش آزمای اخلاق شهروندی» از دیگر برنامه‌های غرفه کودک در فرهنگسرای کتاب است. شایان ذکر است، فرهنگسرای کتاب همزمان با بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ضلع شمالی مصلای امام خمینی(ره) در فضایی بالغ بر هزار متر مربع برپا می‌شود

/ 0 نظر / 13 بازدید