طرح فکس همراه

یک دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ارائه نخستین سامانه تبادل فکس از طریق تلفن همراه شد.

مهدی بلورساز مشهدی- دانشجوی دکترای مخابرات دانشگاه صنعتی شریف و مخترع طرح« فکس همراه» گفت: سامانه فکس همراه به صورت اپلیکیشنی قابل نصب بر روی تلفن همراه است که امکان تبادل فکس با سایر تلفن­های همراه و همچنین دستگاه­های فکس سنتی را بدون نیاز به اینترنت فراهم می کند.

وی با بیان سه ویژگی اساسی فکس همراه اظهار داشت: امنیت، در دسترس بودن بیشتر فکس همراه در مقایسه با سرویسهایی که از اینترنت جهت ارسال استفاده می­ کنند، توانایی برقراری ارتباط آن با دستگاه­های فکس اداری متداول «Backward Compatibility» از ویژگی هایی است که این محصول را از سرویس­های انتقال اسناد توسط تلفن همراه متمایز می کند.

بلورساز با بیان اینکه امروزه با گسترش شبکه ­های تلفن همراه، امکان استفاده از انواع مختلف سرویس­های مخابراتی مانند مکالمه، پیامک، اینترنت و... در همه­ جا و در حین حرکت فراهم شده که در میان انواع مختلف این خدمات فقدان امکان تبادل امن اسناد از طریق گوشی های تلفن ­همراه به چشم می خورد، اضافه کرد: در حال حاضر این خدمت توسط دستگاه­های فکس اداری و با استفاده از خطوط تلفن ثابت ارائه می شود.

به گفته وی، فکس همراه، امکان تبادل اسناد بین گوشی­های تلفن ­همراه با یکدیگر و همچنین با دستگاه­های فکس اداری متداول را از طریق کانال صدای شبکه­ تلفن همراه ایجاد می کند و به مدیران پر مشغله این امکان را می­دهد که از زمانهای مرده و بی استفاده در حین سفر و ماموریت­های کاری حداکثر استفاده را کنند.

بلورساز با بیان اینکه با استفاده از فکس همراه صرفه ­جویی در وقت بازده کاری مدیران افزایش می یابد، افزود: بنابراین مدیران پر مشغله­ میانی و رده ­بالای سازمان­های دولتی و خصوصی، بازار هدف محصول پیشنهادی هستند و مشتریان بالقوه فکس همراه محسوب می ­شوند.

وی در ارتباط با نحوه کارکرد این محصول گفت: روند ارسال اسناد از طریق گوشی تلفن همراه و دریافت آن توسط دستگاه فکس اداری به این صورت است که ابتدا تصویر سند مربوطه توسط دوربین گوشی گرفته شده و سپس این تصویر توسط نرم ­افزار و با رعایت استاندارد و پروتکل ­های فکس به بوق تبدیل شده و از طریق کانال صحبت موبایل ارسال  و به دستگاه فکس اداری منتقل و نهایتا چاپ می شود.

وی در ادامه گفت: با اجرای معکوس عملیات فوق توسط نرم ­افزار، امکان دریافت فکس از دستگاه­­های فکس اداری و همچنین از سایر گوشی­های تلفن همراه وجود خواهد داشت، با این تفاوت که در این حالت نمی­ توان فکس دریافتی را چاپ کرد و تنها می­ توان آن را مشاهده کرد. همچنین عملیات چاپ را می­ توان با انتقال فایل­های دریافتی از گوشی به دستگاه­ چاپگر انجام داد.

بلورساز در ارتباط با جنبه­ نوآورانه­ این محصول اضافه کرد: نوآوری این محصول مبتنی بر ارائه کاربردی جدید «تبادل امن اسناد» برای استفاده از تکنولوژی نو ظهور Data over Voice (DoV) است که این فناوری تبادل داده از طریق کانال­های ارسال صحبت را ممکن می سازد.

 وی با بیان اینکه نخستین مقالات مربوط به این نوآوری در سال ۲۰۰۳ ارائه و آخرین آن­ها نیز در سال ۲۰۱۳ و در راستای پایان­ نامه کارشناسی ارشدم ارائه شده است، عنوان کرد: در این مقالات هدف از ارسال داده در کانال­های صحبت عموما دستیابی به بستری برای مکالمه­ امن در کاربردهای ضد جاسوسی و یا بستری برای تبادل اطلاعات مربوط به تراکنش­های پولی در ساختارهای پرداخت الکترونیک توسط گوشی همراه در نقطه­ فروش « (» Point Of Sale (POS بیان شده و به کاربرد احتمالی آن برای ارسال و دریافت فکس توجهی نشده است.

وی افزود: طبق بررسی های انجام گرفته، تا کنون کاربرد فکس همراه در مقالات و پتنت­های بین المللی برای تکنولوژی DoVپیشنهاد نشده و محصول پیشنهادی از این لحاظ در سطح بین المللی نوآورانه محسوب می­ شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر، محصول پیشنهادی در مرحله ساخت نمونه اولیه و ثبت مالکیت فکری است و پس از طی این مراحل و جذب سرمایه­ گذار وارد مرحله­ ارائه­ گسترده­ اپلیکیشن در بازار خواهد شد.

به گزارش مهر، این طرح با دستیابی به نرخ بازده سرمایه­ ۶۰% در دوره­ ۵ساله و شاخص سودآوری ۳.۶۵ و همچنین دوره­ بازگشت سرمایه­ ۲.۶ ساله در جشنواره شیخ بهایی حائز رتبه سوم در بخش نخستین المپیاد ملی طرح کسب و کار دانشجویی، شده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید