یاحقی: وضعیت کتاب‌های دیجیتال آشفته است

یاحقی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) عنوان کرد: دانشجویان و دانش‌آموزان نیز بیشترین قشری هستند که دنبال کتاب‌های دیجیتال‌اند و آن‌ها را می‌خوانند. اما به گمانم باز هم کتاب کاغذی چیز دیگری است و رنگ و بوی دیگری دارد. هنوز معتقدم کتابی که از آن بوی کاغذ به مشام برسد بهتر است.
 
این پژوهشگر و استاد دانشگاه گفت: معمولاً نویسندگان معاصر اجازه نمی‌دهند که آثارشان روی اینترنت قرار بگیرد و ناشران و نویسندگان حقوق‌شان را مطالبه می‌کنند چون اگر در اینترنت منتشر شود دیگر کسی پولی بابت آن نمی‌پردازد و در ایران که عضو کپی رایت نیست این گونه مسایل مشکلاتی ایجاد می‌کند. اما درباره کتاب‌های حافظ و سعدی و امثالهم باید گفت که آن‌ها متعلق به هر ناشری است و هر که بخواهد می‌تواند آن‌ها را منتشر کند. در واقع متون کلاسیک مدعی‌ای ندارد و حق تألیف ندارد و هر کس بخواهد می‌تواند آن‌ها را منتشر کند.
 
وی در پاسخ به این پرسش که «آیا شما جزو آن دسته از اهل قلم هستید که معتقد است فضای مجازی و کتاب‌های دیجیتال برای پژوهشگران مفید است؟» گفت: من چندان از کتاب‌های دیجیتال و اطلاعات اینترنتی برای پژوهش‌های دانشگاهی راضی نیستم. به طبع کتاب‌های دیجیتال و پژوهش‌های اینترنتی اشکالاتی دارد و چنین نیست که ما بپذیریم فقط بتوانیم به فضای مجازی و کتاب‌های دیجیتال اکتفا کنیم. اغلب آدم‌های کم اطلاع و کم سواد سراغ چنین پژوهش‌هایی می‌روند و متون کلاسیکی که کار می‌شود غیر مصرح و غیر منقح است و چه بسا برخی از آن‌ها فضای تحقیقات را فاسد کنند.
 
استاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مؤلفان کتاب‌های دیجیتال در اینترنت اغلب هر نکته اشتباهی را که بخواهند وارد اینترنت می‌کنند و این کار برای پژوهش خطرناک است و این کتاب‌ها به نوعی فضای پژوهش را آلوده می‌کند.
 
وی توضیح داد: در قیاس با کشورهای اروپایی وضعیت کتاب‌های دیجیتال ما آشفته است و بی قانونی و بی‌نظمی و تضییع حقوق ناشران و مؤلفان از جمله آفات این موضوع است. برخی از این کتاب‌ها که توسط نویسندگان ناشناس نوشته می‌شود هم به تحقیق و پژوهش آسیب می‌رساند هم به مسایل فرهنگی و اقتصادی و انسانی. اما در اروپا کتاب‌های دیجیتال مشخص است و در این موضوع همه چیز روال خاص و درست خودش را دارد. اگر کتابی روی اینترنت است حق و حقوقش پرداخت شده و قانونی است و با توافق نویسنده و ناشر آن کتاب را می‌فروشند اما در ایران آشفتگی‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد که به زیان علم و تحقیق تمام خواهد شد.
 
محمدجعفر یاحقی، پژوهشگر، نویسنده ایرانی و استاد زبان و ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان در دانشگاه فردوسی مشهد است.
 
از این ادیب و پژوهشگر ادبیات فارسی تاکنون بیش از 42  عنوان کتاب در زمینه ادبیات فارسی، علوم قرآنی و فرهنگ اساطیر به چاپ رسیده است.
 
یاحقی تا به حال جوایز ادبی بسیاری از جمله جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را برای تالیفاتش دریافت کرده است.

/ 0 نظر / 19 بازدید